29th August 2016

Powered by Sports Entry Solutions

Enter Online Today Entries are now Closed

Reading AC Bank Holiday Mile Festival Only 1712 days to go!


Online entries have now closed. We are either full or the closing date has been reached


Many thanks for entering the inaugural Reading AC Bank Holiday Mile Festival.

The races have now been graded and will run as follows. Please arrive in plenty of time to pick up numbers and warm up. 

Once the first race has set off the next set of competitors will be called forward, please listen carefully to announcements to ensure you do not miss the start of your race!

Refreshments will be on sale in the Club House and sports massage services will be on offer in the stand.

The medal ceremonies for the two County Championship races will follow the conclusion of the final race - medals to be presented by Jill Wright, President of The Athletic Association of the Royal County of Berkshire.

The weather report looks favourable at the moment so we're all set for a great day of racing. We look forward to seeing you all on Monday!

Race 1                   12:30

99           David Beynon                    Berkshire Vision

141         Lisa Hendy                          Berkshire Vision

98           Rebecca King                     Berkshire Vision

97           Ruth Stacey                        Berkshire Vision

100         Mike Winstone                 Berkshire Vision

Race 2                   12:55

85           David Evans

106         Andrew Lenaghan           Reading Joggers

93           Sophie Meager 

103         Jessica Buckland

132         Matt Tye

52           Sarah Walters                    RRR

Race 3                   13:10

126         Charley Caswell                 RAC

8              Sadie Charles                     RAC

72           Imogen Collis

19           El Deighton

36           Kerry Eastwood                 Styal RC

62           Hannah Gray                     Cove Joggers

105         Nicholas Harrison

83           Joe Holmes

59           Mike Kortenray                 Hercules Wimbledon AC

53           Richard Smith                    Bracknell Forest Runners

Race 4                   13:20

43           Elio Babb                              RAC

86           Derek Baker                       Datchet Dashers

108         Phil Burridge                      Handy Cross Runners

79           Teresa Caswell

107         Philip Clark                          Cove Joggers

5              Kerri French                       RRR

13           Katherine Heaton            RRR

137         Gina Hopkins                     Reading Joggers

121         Claire Mills                          RAC

92           Sian Rollings                       RAC

16           Claire Seymour                 RRR

2              Caroline Stevens              RAC

116         John Whittle                      RAC

Race 5                   13:29

80           Paul Caswell

81           Alex Caswell

69           Jemima Crocker                RAC

88           David Dibben                     RRR

127         Andrew Forster                 Didcot Runners

124         David Lennon                    RRR

70           Paige Mills                           RAC

42           Charlotte Phillips              RAC

130         Konstantin Sapovalov

118         Vince Williams   RRR

Race 6                   13:37

51           Jim Brown                           Woking AC

38           Daniel Burt

32           Benjamin Chaffey

23           Chris Chapman

65           Mark Dibben

140         Sunil Fernandes                Reading Joggers

3              Kelvin Gower                     Cove Joggers

94           Cordelia Halfhead            Abingdon Athletics Club

37           Andrew Harker

102         Richard Mason                  Fetch Everyone

139         Gerry O'Driscoll                 RAC

120         Talia Painting                      RAC

87           Helen Pool                          RRR

12           Michael                Terry

Race 7                   13:45

114         Nicholas Adley                  RRR

58           Chris Bell                            RAC

20           Hugo Domingos                RAC

66           Rodolfo Gonzalez            Lordshill Road Runners

95           Georgina Halfhead          Abingdon Athletics Club

41           Nick Huskinson                 RAC

71           Anthony Mccreery             RAC

57           Julie Rayfield                      RAC

101         Matthew Rodda                 RAC

104         Richard Smith                    RRR

14           Debbie Taylor                    RAC

49           Georgia Whalley               RAC

50           Renee Whalley                 RAC

Race 8                   13:53

45           Blue Caswell                       RRR

46           David Caswell                    RRR

6              Christopher Cramp          Farnham Runners

75           Abigail Hancock                 RAC

64           Matthew Harwood             RAC

11           Paul Kerr                              RRR

131         Lydia Louw                          Hillingdon AC

35           Peter O'Shaughnessy      Bracknell Forest Runners

39           Dominic Parsons               RAC

133         Russell  Robinson

134         Amanda Ruks                    Walton AC

84           Robert Usher                     Thames Valley Tristars

Race 9                   14:00

1              Dean Allaway                     RRR

18           Julia Belyavin                     Bristol & West AC

115         Leon Bradshaw                 RAC

26           Ian Giggs                              RRR

15           Kenny Heaton                   RRR

74           Brian Kirsopp                     RRR

61           Sarah Lackman                  Abingdon Amblers AC

129         Benedict Pollard               Eynsham Roadrunners

24           Alex Reeve                         RAC

89           Colin Simpson                    RAC

Race 10                 14:07

122         Hanad   Ahmed                 Hillingdon AC

119         Richard Baskerville

47           Alex Bow

63           Neil Catchlove                   Lordshill Road Runners

111         Abdirahim Hamud           Hillingdon AC

7              Pete Jewell                         RRR

78           Andrew   McDonald           RAC

27           Joseph  Mott                      RAC

68           Thomas Nike                      RAC

44           Oliver Parsons                   Reading

109         Anna Pettit                         Team Kennet

123         Thomas Ryan                     RAC

31           Alex Scott                            Wargrave Runners

Race 11                 14:14

9              Thomas Callard                Neath Harriers

67           Matthew Dyer                    Southampton AC

117         Neil Hart

128         Phil Marshall                      Newbury AC

25           Arturo   M. De Murguia      RAC

55           Tom Rickards                     RAC

91           Ben Rollings                        RAC

76           Alistair  Smith

30           Mark Apsey                        RRR

Race 12                 14:21

112         Abdishakur Abdulle        Hillingdon AC

113         Ryan Faulkner                   Reading University AC

110         Abdirahman Hamud       Hillingdon AC

138         Callum  Jones                    Cornwall AC

125         Brogan  McCawley           Camberley & District AC

135         Mohamed Sharif Ali        Hillingdon AC

136         Abdulqadir Sharif Ali       Hillingdon AC

96           Owen Stepney                  Abingdon Amblers AC

Race 13                 14:27

34           Anna Boniface                   RAC

56           Sophie Crumly                   Newbury AC

4              Susan Francis                     RAC

28           Anna Godfrey                     RAC

54           Julia Henderson                RAC

82           Sarah Holmes                    RAC

90           Kirsty Walker                     RAC

Race 14                 14:36

77           Chey Blatchford-Kemp    RAC

73           Rob Corney                        RRR

60           Matthew Green                   RRR

33           Shreyas  Kanyady               RAC

48           David McCoy                      RRR

10           Duncan Mollison               RRR

17           Lance Nortcliff                   RRR

22           Ryan O'brien                      RAC

21           Michael Robbins               Newbury AC

29           Jamie Smith                        RRR

40           Mark Worringham           RRR

Entry Options
Mile Entry (includes processing fee)
£5.00